GOVERNANCE

AGTEGRA’S GOVERNANCE

BOARD OF DIRECTORS

Agtegra Cooperative is governed by a board made up of active agricultural producers that are elected by our members.

Looking to get in touch with a board member? Contact Val at val.weisser@agtegra.com to connect with the board!

NONVOTING ADVISORY DIRECTORS 

Up to two nonvoting advisory directors are appointed by the board to serve a one-year term. This position provides interested members with a unique opportunity to attend, observe and participate in board and committee meeting discussions. 

DELEGATE COUNCIL

The Board of Directors is backed by Delegates elected by the members. The Delegates serve on the Delegate Council and act as a liaison with the members by providing valuable insight to the Directors.

ARTICLES OF INCORPORATION AND BYLAWS

Our Bylaws and Articles of Incorporation lay the foundation to how our cooperative is governed. 

ELECTIONS

Agtegra Cooperative holds elections for directors and delegates in December every year. Learn more about the election process and how you can be a part of the governance of Agtegra Cooperative by contacting Val at val.weisser@agtegra.com.

AGTEGRA AT A GLANCE

OUR DIRECTORS AND DELEGATES

AT-LARGE



LANCE HANSON
Groton, SD
District 1

 



JEFF LAKNER
Wessington, SD
District 3


QUENTIN LARSON
Pollock, SD
District 4
DISTRICT 1 (INCLUDES ALL STATES EXCEPT MINNESOTA)

GLEN CRAWFORD - (First Vice President)
Aberdeen, SD

JOEL ERICKSON
Langford, SD

MATT JOHNSON - (Second Vice President)
Webster, SD

DELEGATES:

Gaylon Anderson, Aberdeen, SD
Robert Conn, Bristol, SD
Justin Deutsch, Langford, SD
Nathan Duerre, Bristol, SD
Colin Dutenhoffer, Aberdeen, SD
Justin Freeland, Houghton, SD
Jeremy Haselhorst, Mansfield, SD
Troy Haselhorst, Mansfield, SD
Morgan Holler, Pierpont, SD
Chris Nickeson, Pierpont, SD
Casey Nilsson, Warner, SD
Scott Sperry, Bath, SD
Darin Wiedebush, Mansfield, SD
Jarrett Zimmerman, Groton, SD
DISTRICT 2 (INCLUDES MINNESOTA)

HEATHER BEANER
Mellette, SD

JAY ESSER
Redfield, SD

WALLACE KNOCK
Willow Lake, SD

DELEGATES

Mark Boekelheide, Northville, SD
Andrew Boomsma, Wolsey, SD
Logan Clemensen, Conde, SD
David Jandel, Athol, SD
Brian Johnson, Frankfort, SD
Keith Lambert, Frankfort, SD
Steve Masat, Redfield, SD
Matt Micheel, Cavour, SD
Jason Pazour, Frankfort, SD
Dylan Troske, Northville, SD
Bob Moody, Huron, SD
Gordy Salmen, Madison, SD
Mike Puffer, Hitchcock, SD
Rory Troske, Turton, SD
Eric Zell, Cavour, SD
DISTRICT 3

MIKE CLEMENTS
Miller, SD

CHRIS EYMER
Reliance, SD

STEVE HALVERSON - (Secretary)
Pierre, SD

DELEGATES

Jerry Busch, Kennebec, SD
Kelvin Grey, St. Lawrence, SD
Clay Fenenga, Hamill, SD
Doug Halverson, Kennebec, SD
Jake Horning, Cresbard, SD
Jeff Messmer, Wessington Springs, SD
Adam Schindler, Reliance, SD
Alec Terca, Presho, SD
Andrew Zastrow, Gann Valley, SD
Liam McManus, Reliance, SD
Norval Millard, Presho, SD
Katherine Porter, Highmore, SD
Ronnie Prien, Stickney, SD
Dennis Simons, St. Lawrence, SD
Harlan Smith, Harrold, SD
DISTRICT 4

ANDY WEISSER
Roscoe, SD

RICK OSTERDAY - (President)
Java, SD

STEVE PFEIFER
McLaughlin, SD

DELEGATES

Darwin Aman, Eureka, SD
Troy Beck, Artas, SD
Kelly Bosch, Strasburg, ND
Don Eberle, Strasburg, ND
Jason Fauth, Leola, SD
Evan Haar, Onaka, SD
Kent Heid, McLaughlin, SD
Charles Hettich, Roscoe, SD
Andrew Hulm, Hague, ND
Thomas Schaefbauer, Strasburg, ND
ReEtta Sieh, Leola, SD
Gary Ternes, Strasburg, ND
Terry Ulrich, Ashley, ND
Caleb Wiest, Herreid, SD
NONVOTING ADVISORY DIRECTORS

CHAD BOEKELHEIDE

JUSTIN DEUTSCH

OUR LEADERSHIP